Smo v letu 1990. Ozemlje današnje Republike Slovenije je bilo vključeno v državo Jugoslavijo, ki jo je sestavljalo šest republik: Slovenija, Hrvaška, Srbija, Bosna in Hercegovina, Črna gora in Makedonija. Slovenci so bili nad skupno državo razočarani, saj so si želeli več pravic in bolj demokratično upravljanje države. Zato se politiki odločijo za osamosvojitev oziroma za odcepitev Slovenije od skupne države Jugoslavije. Dogovorili so se, da bodo o tem, ali naj bo Slovenija samostojna ali ne, odločali njeni državljani.
23. decembra leta 1990, točno pred tridesetimi leti, je potekal na območju današnje Republike Slovenije plebiscit ali ljudsko glasovanje o osamosvojitvi. Slovenci so se odločali o vprašanju: »Ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država?«. Plebiscit je bil zelo obiskan, saj se ga je udeležilo kar 93,2 % Slovencev. 88,5 % udeležencev plebiscita se je odločilo ZA samostojno in neodvisno državo.
Rezultati so bili znani 3 dni kasneje, 26. decembra, ki je danes državni praznik. Slovenci smo odločitev na plebiscitu udejanjili 25. junija leta 1991 z razglasitvijo samostojne države. Druge republike znotraj Jugoslavije se sprva niso strinjale, zato je sledila desetdnevna vojna za osamosvojitev.
desetdnevna vojna za Slovenijo
Dan samostojnosti in enotnosti je državni praznik v Republiki Sloveniji, ki ga praznujemo 26. decembra in je dela prost dan.
Do septembra 2005 se je praznik imenoval le dan samostojnosti, a so ga s spremembo zakona o praznikih in dela prostih dnevih na pobudo takratne opozicijske stranke Socialni demokrati, dopolnili z in enotnosti, saj naj bi ta dan namreč Slovenci pokazali največjo mero enotnosti v svoji zgodovini.